Alergenem pokarmowym może być tak naprawdę każde pożywienie.Czynnikiem alergennym jest przede wszystkim białko.
W krajach europejskich została wyodrębniona lista 14 najbardziej popularnych alergenów pokarmowych. Informacja o jego dodatku musi znajdować się na etykiecie produktu, nawet jeśli występuje on w ilościach śladowych. Oto ich lista, a także ich nieuczulająca alternatywa:

Mleko krowie- można próbować zamienić je na mleko owcze czy kozie. Niestety istnieje spore prawdopodobieństwo, że i ono będzie nas uczulać. Bezpiecznym zamiennikiem będą mleka roślinne: mleko ryżowe, mleko migdałowe czy mleko z komosy ryżowej ( quinoa).

Orzechy. Wśród właściwości alergizujących przodują orzechy arachidowe, ziemne, laskowe oraz włoskie. Należy wspomnieć, że metodą która może zabić alergen jest gotowanie, nie mylić z prażeniem - wtedy powstać może nowy silny alergen. Na co natomiast możemy zamienić orzechy: na pestki dyni, czy słonecznika.

Sezam- świetnym rozwiązaniem jest zastąpienie go siemieniem lnianym.

Mięso - najczęściej jesteśmy uczuleni na wieprzowinę i wołowinę. Dużo delikatniejszymi i mniej uczulającymi są mięsa: królicze, indycze czy jagnięce.

Gluten – to białko występujące w 4 zbożach: pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Będąc uczulonym na glutem musimy wykluczyć ze swojego menu wszystkie produkty zawierające owe zboża: mąka, chleb, ciastka itd. Pamiętajmy, aby czytać skład produktów: często wędliny, zwłaszcza podrobowe( pasztety, parówki) mają w swoim składzie gluten. Spokojnie możemy sięgać po mąkę i jej wyroby: z kukurydzy, prosa, ryżu czy gryki.

Soja- należy do najczęściej uczulającego białka roślinnego. Zaraz za soją, produktami roślinnymi zawierającymi największą ilość białka są: soczewica, groch, ciecierzyca, fasola; niestety często również będące silnym alergenem. Musimy pamiętać, że biało sojowe wzbogaca obecnie wiele produktów np. mlecznych (np. serków homogenizowanych), stąd jeszcze raz apel: czytajmy etykiety i składy produktów.

Siarczyny ( dwutlenek siarki), najczęściej dodawany jest jako antyutleniacz lub środek konserwujący. W największych ilościach znajdziemy go w suszonych owocach, wyrobach ziemniaczanych i winie. W warunkach domowych najlepszych środkiem konserwującym jest : sól i cukier, i pasteryzacja.

Ryby. Owoce morza, skorupiaki i mięczaki. Białkiem, które uczula w przypadku ryb jest parwalbumina. Alternatywą jest białe delikatne mięso królicze czy indycze. Często w przypadku owoców morza i skorupiaków może dojść do bardzo silnej reakcji organizmu, wstrząsu anafilaktycznego, w skrajnych przypadkach prowadzącego‎2014-‎07-‎01 nawet do śmierci.

Jaja. Białko jaja to najczęstszy spośród wszystkich alergen. Niestety żółtko może również uczulać. Jako alternatywę możemy spróbować jajek przepiórczych- nie mniej jednak należy je przetestować, bowiem nie gwarantują one niewystąpienia alergii.

Seler, to najczęściej uczulające z warzyw. Osoby będące uczulone na selera alergicznie reagują przeważnie również na marchew i koper. Jeśli szukamy smakowej alternatywy dla selera - proponuję korzeń pietruszki.

Kakao. Jest częstym alergenem zwłaszcza u dzieci. Zastąpić je można nieuczulającym karobem.

Autor: Dietetyk - Anna Kocewiak